2022-03-02


Bilans na odchudzanie

Zapewne wiesz, że jeśli jesz za dużo i ruszasz się za mało, to znacznie łatwiej przybierasz na wadze. Czy wiesz jednak dlaczego tak się dzieje? Co decyduje o tym, że jedni jedzą dużo i są szczupli a inni choćby niewiadomo jak ograniczyli posiłki, to i tak walczą o utratę każdego grama? Skupmy się na powodach, na które mamy wpływ, skupmy się na PPM, inaczej zwanym BMR.


Nie zaskoczę Cię mówiąc, że każdy z nas jest inny. Różnimy się wyglądem, charakterem, upodobaniami, ale i również przemianą materii. Ze względu na nasze cechy osobowe oraz styl życia mamy przy tym zupełnie inne zapotrzebowania energetyczne i podstawowe przemiany materii tzw. PPM, inaczej zwane BMR. Podstawowa przemiana materii z kolei odpowiada za to ile kalorii powinieneś przyjąć w ciągu dnia, aby sprawnie funkcjonować. Jest to absolutne minimum do regeneracji, pracy narządów czy sprawnego myślenia. 


Jeśli myślisz o rekompozycji ciała, np. utracie tkanki tłuszczowej czy zbudowaniu tkanki mięśniowej, rzetelne wyliczenie BMR (basal metabolic rate) powinno stanowić Twój punkt wyjścia. Dzięki temu wskaźnikowi i dokładnemu przeliczeniu tego co jesz w ciągu dnia, będziesz w stanie określić czy funkcjonujesz w ujemnym, neutralnym czy też dodatnim bilansie energetycznym. A nadmiar energii, czyli dodatni bilans energetyczny = nadmierne kilogramy.


W uproszczeniu zależność wygląda następująco:

ujemny bilans energetyczny - chudniemy

neutralny bilans energetyczny - utrzymujemy wagę

dodatni bilans energetyczny - tyjemy


Nie wiesz jakie masz BMR? Nic nie szkodzi. Na szczęście w każdej chwili możesz nadrobić zaległości i wyedukować się. Wpisz w wyszukiwarkę “kalkulator BMR”, podaj swoje dane i zobacz co Ci wyszło. Zostaniesz zapytany m.in. o płeć, wagę, wzrost, ale i również o styl aktywności fizycznej w ciągu dnia. Znaczenie ma bowiem również to czy pracujesz w biurze i ruszasz się mało, czy może pracujesz fizycznie. Każdy parametr, który wpływa na Twoje zapotrzebowanie energetyczne w ciągu dnia, ma znaczenie!


A teraz - co widzisz w wyniku? 1600 kcal? 1800? Dodaj kalorie, jakie wiesz, że spalasz podczas aktywności fizycznej w ciągu dnia i otrzymasz wynik kcal jaki należy dostarczyć organizmowi, aby wyjść na zero. Nadwyżka, jak już nadmieniałam, spowoduje tycie, niedobór - chudnięcie. Prawda, że proste? Czy widzisz teraz jak szkodliwe dla Ciebie mogą być diety 1000 kcal lub mniej? 


Pamiętaj, dopiero po prawidłowym przeliczeniu BMR możesz przejść do liczenia kalorii, planowania diety i aktywności. Oczywiście, o ile zależy Ci na pewnych i długofalowych efektach. Nie znając swojego pułapu kalorycznego nie jesteś w stanie optymalnie zarządzać aktywnością i dietą. Nie umiesz również określać celów, które potem z powodzeniem będziesz realizować! Efekt jo-jo gwarantowany. W końcu ile można się głodzić kosztem własnego organizmu, podstawowych funkcji życiowych?


🎯Chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w konferencji REPs Polska "Sylwetka na lata".Wejdź na stronę https://www.konferencjareps.com/, wykorzystaj mój kod promocyjny 145514 i kup bilet z rabatem -20%! (cena po rabacie za 4 dni konferencji to 80 zł!) 

Zapraszam.


Justyna Wenecka

Trener Personalny i Instruktor Sportów Siłowych

https://repspolska.pl/trener/Justyna-Wenecka/REPS-TR-3290