2021-02-20


Dieta zdrowego kręgosłupa

Zdrowy kręgosłup jest podstawą prawidłowego funkcjonowania w każdej dziedzinie życia.Niestety o jego znaczeniu dowiadujemy się najczęściej wtedy, gdy zaczyna nas boleć. Podobna sytuacja występuje w przypadku każdego rodzaju diety. Jej znaczenie zaczynamy pojmować dopiero wtedy, gdy pojawią się jakieś dolegliwości, a jak na ironię właśnie wtedy może być już za późno.


Kolory na talerzu


Nie ma właściwego momentu na rozpoczęcie prawidłowego żywienia. Sprawdzałam wiele diet, ale ostatecznie przekonałam się, by wybierać coś co mi pasuje w każdej diecie. Dla mojego kręgosłupa dobrze jest, by potrawy znajdujące się w moim codziennym menu były jak najbardziej różnorodne, a co za tym idzie- kolorowe.

Jestem weganką, więc skupiam się przede wszystkim na owocach, nasionach i warzywach, ale także ludzie preferujący tradycyjny sposób żywienia powinni zadbać o to, by każdego dnia spróbować wszystkiego po trochu. 

Czerwone warzywa- to energia i dobry nastrój, zielone- dostarczają podstawowych składników odżywczych, a wszelkie egzotyczne dodatki mogą być znakomitymi nośnikami niezbędnych witamin, protein i minerałów. Im bardziej kolorowy jest posiłek, tym bardziej zróżnicowanych związków dostarczasz dla swojego ciała i tym łatwiej ci będzie powrócić do zdrowia lub poradzić sobie z dolegliwościami kręgosłupa. 


Wapń – budulcem kości


Przygotowanie zbilansowanej diety jest sprawą dość indywidualną. W przypadku kręgosłupa wapń jest niezbędnym i podstawowym składnikiem, o którym należy pamiętać przy każdym posiłku. Wapń odpowiada za to, by nasze kości były mocne. Brak tego pierwiastka może przynieść niepożądane skutki w postaci osteoporozy lub różnych dolegliwości kostno-stawowych. 

Podstawowym źródłem wapnia są produkty mleczne. Jako weganka unikam tego typu żywności, ale stosunkowo łatwo zastępuję mleko innymi warzywami. Wapń znajduje się w migdałach, różnego rodzaju fasoli, oraz ciemnych roślinach liściastych, takich jak brokuły, natka pietruszki oraz liście rukoli. Serwując te dodatki, każdego dnia z łatwością można zastąpić mleko. 

Jogurt oraz serek tofu także zawierają ogromne ilości wapnia, ale pozbawione są ciężkiej do strawienia laktozy. Spożywanie wapnia z jednego źródła jest błędem wielu diet. Tutaj tak jak w przypadku innych elementów, ważne jest odpowiednie zróżnicowanie źródeł. To naszego tofu można rzucić natkę pietruszki oraz odrobinę białej fasoli. 

Tylko takie połączenie zapewni najlepszą absorpcję wapnia.


Magnez i żelazo- siłą naszych kości


Magnez jest kluczowym minerałem, tworzącym strukturę kości. Odpowiada za wiele procesów biologicznych. Jeśli spadnie jego poziom, staną się one kruche i łamliwe. Wraz z żelazem zapewnia on trwałość i wytrzymałość kości. Nawet największa ilość wapnia bez magnezu byłaby w niczym nieprzydatna. 

Żelazo pełni ważną rolę w produkcji kolagenu, który odpowiada za połączenia kostno- stawowe. Jest składnikiem hemoglobiny i mioglobiny, czyli ważnych protein, rozprowadzających tlen po całym naszym ciele. Tak też trafia do kręgosłupa. Brak żelaza i magnezu to jedne z podstawowych objawów anemii. 

W przypadku dolegliwości kręgosłupa, anemia może pojawić się na każdym etapie leczenia. Dbając o prawidłowy poziom magnezu i żelaza, zapewniamy więc nie tylko budulec układowi kostnemu ale także zapobiegamy osłabieniu organizmu. 

Pozyskanie magnezu i żelaza z produktów nie pochodzących od zwierząt jest stosunkowo utrudnione. Szczególnie w przypadku żelaza, możemy mieć duże kłopoty ze zbilansowaniem diety. Magnez możemy odnaleźć w jogurcie, bananach oraz ziarnach zbóż. Dla ludzi preferujących standardową dietę dobre są ryby, czekolada oraz jajka.  

Żelazo możemy znaleźć przede wszystkim w mięsie takim jak wieprzowina lub czerwone mięso wołowe. Wegetarianom pozostaje soja, różnego gatunku fasola oraz zboża. 


Witaminy dla twojego kręgosłupa


Znając już podstawowe dania, możemy zająć się dodatkami. W naszym przypadku będzie to witamina D3 oraz skuteczna prawie wszędzie witamina C. dodatkowo jeszcze dodamy odrobinę witaminy K, by nasze ciało było silne, zdrowe i gotowe na wyzwania w procesie rehabilitacji bądź usprawniania kręgosłupa. 

Witaminę C znajdziemy w owocach egzotycznych. Pomarańcze, cytryny i grejfruty zawierają jej bardzo duże ilości. Idąc dalej nie możemy zapomnieć o takich owocach jak kaki czy granaty. Granaty właśnie są uważane za jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Powinny stać się składnikiem każdej dobrze zbilansowanej diety. 

Witamina B12 odpowiedzialna za utrzymanie kości w dobrej kondycji jest stosunkowo najbardziej trudnym składnikiem do pozyskania jej z roślin. Rośliny zielone, takie jak brokuły, bądź kalafior, zawierają jej śladowe ilości, ale to właśnie w braku witaminy B12 upatruje się słabość diety wegańskiej. Z mojego doświadczenia wynika, że rozkładając różne rośliny na różne posiłki w trakcie dnia, można dostarczyć właściwe ilości tego składnika, także nie używając mięsa. 


Pozdrawiam Edyta Wolak

Zapraszam do mojej grupy

https://www.facebook.com/groups/332995907466484