2020-07-30


Jak trenować przy bólu kręgosłupa?‼️ Chyba każdy trenujący przechodził przez ten etap, progresujemy z treningu na trening, dokładamy ciężaru, plan się zgadza w 100% i pewnego dnia wstajesz z bólem pleców co robić jak się zachować? ??


? 1 POSTAW DIAGNOZĘ


Musisz sobie uświadomić że ten ból nie wziął się znikąd, być może przeciążyłeś układ mięśniowy, być może nie umiejętnie wykonywałeś dane ćwiczenie, być może zacząłeś trenować na czuja nie konsultując tego z nikim i tylko pogłębiłeś wadę postawy która koniec końców dała efekt w postaci silnego bólu kręgosłupa.


Polecam udać się do fachowca trenera/fizjoterapeuty który ustali przyczynę bólu i spróbuje się go pozbyć.


? 2 KROKI DO POZBYCIA SIĘ DOLEGLIWOŚCI


Rozluźnij się - kup piłeczkę i roler do automasażu, zdaje sobie sprawę że nie jest to przyjemne ale skutecznie rozbije twoja strukturę mięśniowo-powięziową. Która najprawdopodobniej jest mocno napięta. Przeroluj całe ciało, doprowadź do równowagi napięciowej taśm anatomicznych. Rolować się można codziennie, w odstępach 6h od poprzedzającego treningu.


? Kolejnym etapem będzie wzmocnienie mięśni core, które stabilizują nasz kręgosłup.

Wzmocnij mięśnie głębokie, mięśnie brzucha oraz mięśnie pośladkowe. Poświęć 2 jednostki treningowe w tyg. na solidnym zbodźcowaniu tych mięśni. Wykonuj wszelkiego rodzaju planki, ćwiczenia z użyciem fit ball.


Jest duża szansa że po zniwelowaniu napięcia taśm anatomicznych poprzez automasaż, ból ustąpi, jednak nie jest to powód abyśmy nie wrzucili tego w rutynę treningową, wykonuj szybkie przerolowanie przed każdym treningiem.


? Stosuj ćwiczenia opierające się na wzorach ruchowych takie jak:


- wyciskania

- podciągania/przyciągania

- przysiad

- zakrok/wykrok

- martwy ciąg


Pamiętać musisz o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń, aby dolegliwości nie powróciły.


Przed każdym treningiem aktywuj mięśnie brzucha oraz mięśnie pośladkowe przy użyciu np. mini band/piłki fit ball pozwoli to zachować poprawną postawę ciała podczas wykonywania ćwiczeń.


? 3 PODSUMOWANIE


- Zainwestuje w roler i piłeczke do automasazu

- Wzmocnij mięśnie core

- Stosuj ćwiczenia bazujące na wzorcach ruchowych

- Aktywuj mięśnie brzucha oraz pośladków przed każdym treningiem, nie ważne czy robisz klatkę, plecy


Porady przygotował Szymon Mitura - trener personalny