2022-02-15


SIEDZENIE ZABIJA

Siedzenie jest zmorą naszych czasów. Można uznać, że siedzenie to nowy rodzaj aktywności dla wielu ludzi, począwszy od pracowników biurowych, kierowców zawodowych, jak i dzieci.

Niestety, ostatnie kilka lat pandemii, dość mocno zakorzeniły nas w naszych domach. Bardzo modne jest teraz pracowanie w formie zdalnej, dzieci uczące się w domach, siedzące przed laptopami wiele godzin, co tylko wpływa niewłaściwie na ich kręgosłup, ale również działanie niebieskiego światła negatywnie wpływa na wzrok i problemy z zaśnięciem.

Dużo badań wskazuje na to, że takie nadmierne siedzenie bardzo ciężko jest odwrócić ćwiczeniami, czy zmianą nawyków. Nawet jeśli jesteś osobą aktywnie ćwiczącą, odżywiającą się zdrowo, a w drugiej części dnia spędzasz czas przed telewizorem, to na nic zdadzą ci się twoje codzienne ćwiczenia. Codzienny trening nie pomoże ci, jeśli siedzisz w pracy, potem siedzisz przygarbiony z telefonem, jeszcze potem jesz kilka razy w ciągu dnia również w pozycji siedzącej itd. itp. 

Jak uniknąć nadmiernego siedzenia i naprawić ten problem?

Po pierwsze, prawidłowo funkcjonujące ciało jest stworzone do tego,żeby się poruszać. Można to porównać do człowieka pierwotnego, który, aby przeżyć musiał polować, wykopywać, uprawiać. Cały czas był w ruchu. Dlatego my, aby poprawić swoją kondycję układu ruchu, powinniśmy wybierać opcje dogodniejsze dla naszego zdrowia fizycznego.

Oto przykładowe z nich:

1. Zamiast dojeżdżania do pracy autem, wybierz dojazd rowerem. Oczywiście w miarę możliwości. Nikt nie każe ci dojeżdżać 30 km w jedną i w drugą stronę rowerem. Ale kiedy masz zaledwie kilka kilometrów, to będzie to z korzyścią dla twojego zdrowia, a dodatkowo spalisz trochę kalorii.

2. Wolisz jeździć windą? Wybierz schody. Dodatkowo wzmocnisz pośladki, które pracują w tym ruchu, a są niezbędne do utrzymania odpowiedniej postawy ciała i kręgosłupa.

3. Pamiętaj,że trening jest ważny dla naszego zdrowia, ale musisz dorzucić do tego spontaniczne aktywności, które będą się wplatać w ciągu dnia pomiędzy siedzeniem. Nawet zwykłe czynności jak sprzątanie, wyjście na spacer z psem, pozytywnie wpłyną na twoje stawy,bo podczas ruchu wytwarzana jest maź stawowa, a gdy jej nie ma, powstają choroby takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. W pracy natomiast rób sobie 5 minutowe przerwy co godzinę, aby rozruszać zastane stawy i mięśnie.

4. Gdy musisz siedzieć, staraj się zwracać uwagę na to jak to robisz. Kiedy siadasz na krześle wykonujesz technikę wykorzystywaną w przysiadzie. Jeśli nauczysz się technik stosowanych w przysiadzie, czy martwym ciągu, twoje ciało i kręgosłup ci za to podziękuje.

5. Codzienny stretching - nawet kilka minut dziennie pomogą ci porozciągać mięśnie, które są przykurczone i nadmiernie napięte w pozycji siedzącej.

 Jeżeli:

⦁ Chcesz schudnąć, a nie wiesz jak się zdrowo i bezpiecznie za to zabrać

⦁ Masz dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem

⦁ Chcesz wdrożyć odpowiednie nawyki żywieniowe

⦁ Potrzebujesz mentalnego wsparcia

⦁ Chcesz nauczyć się starannie dobierać produkty żywieniowe i odróżniać je od przetworzonych

Tego wszystkiego dowiesz się na Konferencji REPs Polska "Sylwetka na lata",w której wielu wyspecjalizowanych trenerów personalnych, mentorów i dietetyków odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

Wejdź na stronę https://www.konferencjareps.com/, wykorzystaj kod rabatowy 123312 i kup bilet.

Zapraszam serdecznie 

Angelika Komarnicka

Trener Personalny

https://repspolska.pl/trener/Angelika-Komarnicka/REPS-TR-1152