2020-07-30


Zdrowy kręgosłup


Dopóki nic nas nie boli, nie zwracamy uwagi na stan swojego organizmu, taka jest okrutna prawda.

Ludzkie ciało w drodze ewolucji zaadoptowało pozycję wyprostowaną i nie ma większych problemów z jej utrzymaniem.

Niestety, w dzisiejszym świecie więcej siedzimy, a powinniśmy się więcej ruszać. Siedzimy podczas śniadania, w drodze do pracy, w pracy, przed komputerem, podczas obiadu, przygarbieni z telefonem, przy kolacji, przed telewizorem.


Gdy już przyzwyczaisz się do siedzenia z zaokrąglonymi plecami, trudno Ci będzie stać w pozycji w pełni wyprostowanej. Siedząc przez dłuższy czas, zginacze bioder, torebki stawów biodrowych i mięśnie tułowia sztywnieją, co jeszcze bardziej utrudnia stanie w poprawny sposób. Po jakimś czasie nawet zwykłe codzienne czynności mogą być poważnym wyzwaniem, powodującym ból kręgosłupa, bioder i kolan.


Wszystko zaczyna się od świadomości naszego ciała oraz poprawnej i stabilnej pozycji kręgosłupa. Dlaczego? Dobrze ustawiony i stabilny kręgosłup jest ważny! Człowieka można przyrównać do drzewa - zamiast gałęzi masz ramiona, zamiast korony masz dużą głowę, aby utrzymać masę korony, Twój pień, czyli szkielet musi być dobrze ustawiony i stabilny.

I choć nie masz korzeni, to jednak nie jesteś pozbawiony narzędzi dających tak potrzebną stabilizację - są to mięśnie tułowia i kończyn dolnych. To ona wespół z tkanką łączną, tworzą system korzeni zdolny utrzymać Cię w wybranej pozycji. Zatem, wszystko ma znaczenie i wszystko się ze sobą łączy, wszystko współgra, dlatego nie tylko sam ruch jest ważny, ale również stabilizacja, mobilizacja oraz zwiększanie zakresu ruchu, aktywacja wszystkich naszych mięśni oraz ich wzmocnienie i rozciąganie. Kręgosłup składa się z trzech odcinków — szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego. Kiedy myślimy o tym, że mamy się wyprostować, możemy sobie wyobrazić, iż kręgosłup wydłuża się i tworzy idealnie pionową linię pośrodku pleców. Gdy czujemy się wyprostowani, to tak naprawdę jesteśmy w pozycji neutralnej, oznacza to, że dobra postawa wymaga wszystkich trzech naturalnych krzywizn pleców — krzywizny szyjnej, piersiowej i lędźwiowej, czyli lordoza szyjna, kifoza piersiowa oraz lordoza lędźwiowa.


Kręgosłup składa się z poszczególnych kości zwanych kręgami, ułożonych jedna na drugiej. Struktura każdego kręgu obejmuje kościste wypukłości zwane wyrostkami, które pełnią funkcję punktów przyczepu ważnych mięśni i więzadeł. Same kręgi znajdują się kilka centymetrów głębiej. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskami, które nie są kośćmi, a raczej "rozpórkami kości".


Ruch przyczynia się również do zwiększenia przestrzeni międzykręgowych oraz zwiększenia się wody w krążkach między kręgowych. Kiedy ruchu jest zbyt mało, może dojść do dehydratacji krążków międzykręgowych, czyli zmniejszenia zawartości w nich wody, krążki stają się cieńsze i obniżają swoją wysokość. Przestrzenie międzykręgowe zmniejszają się, a stawy międzykręgowe kręgosłupa otrzymują większe obciążenia, co prowadzi do ich przeciążenia. Może pojawić się również ból pleców promieniujący do nóg, niedowłady kończyn dolnych, zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie kończyn, przykurcze mięśniowe, zmniejszenie siły chwytu w rękach oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Na skutek dehydratacji krążków międzykręgowych często pojawiają się nerwobóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa spowodowane naciskiem na korzenie nerwowe. Powodują one kłopoty z chodzeniem, siadaniem i staniem. W dalszej kolejności pojawia się dyskopatia. Nie tylko brak ruchu może nam zaszkodzić — stres, złość, gniew czy lęk manifestują w naszym ciele jako napięcie mięśniowe. Długotrwałe uaktywniają powięź, co powoduje usztywnienia ścięgien, napięte mięśnie przeciążenie stawów, skutkiem może być bardzo silny ból. Trzeba pamiętać również, jak bardzo ważne i stabilizujące nasz kręgosłup są mięśnie naszego core. Dieta również nie pozostaje bez znaczenia.


Jeśli już dopadnie Cię ból, zamiast łykać kolejne tabletki, które prócz chwilowego uśmierzenia bólu na jakiś czas, niczego dobrego nie wyniosą, skontaktuj się z dobrym trenerem oraz fizjoterapeutą w celu, chociażby konsultacji. Natomiast ćwiczenia, ruch, dieta, redukcja stresu oraz sen i odpoczynek są konieczne i zbawienne dla naszego kręgosłupa.


Sam lekarz nic nie zaradzi, natomiast dobry trener oraz fizjoterapeuta wyjaśni nam, jak działa nasz organizm i czego dokładnie potrzebuje. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, zapraszam Cię do mojego poprzedniego artykułu "Odejdź od komputera" opublikowanego na MYOVER40 oraz koniecznie przeczytaj mój artykuł "Co robić, gdy nie masz czasu na ćwiczenia?" Dlaczego? Ponieważ tam dokładniej opisuję, po pierwsze - jak sobie pomóc wykonując pracę siedzącą, po drugie - jak się zachowywać podczas naszych codziennych czynności.


Naszym nawykiem jest złe schylanie się, złe siadanie, złe podnoszenie. Garbimy się nawet przy robieniu posiłków, wieszaniu prania itp., a możemy przy tych prostych codziennych czynnościach wzmocnić swoje mięśnie i pomóc sobie, zmieniając kilka, wydawałoby się drobnych i prostych rzeczy. Jest to niezbędne, by uniknąć problemów w przyszłości i pomoc sobie już dziś.
Porady przygotowała Anna Zając — trenerka personalna